poniedziałek, 28 czerwca 2010

Hiszpański rozmówki - slowka.pl


Rozmówki Hiszpański

Zachęcam do zobaczenia działu rozmówki w serwisie slowka.pl
między innymi:

  • przedstawianie się

  • zakwaterowanie

  • transport

  • pytanie o drogę

  • pieniądze i płatności


Obecnie rozmówki obejmują ponad 20 języków (począwszy od angielskiego, francuskiego, niemieckiego po chorwacki, grecki, japoński, arabski i wietnamski), jednak już niedługo mają być dostępne w 30 językach (m.in. słowacki, tagalog, suahili, hindi, albański, bułgarski, rumuński).

Więcej:
http://www.rozmowki.slowka.pl/

niedziela, 27 czerwca 2010

Jan Karol I Hiszpański - król Hiszpanii


Jan Karol I Hiszpański




Wszyscy interesujący się Hiszpanią, znają pewnie osobę Jana Karola I Hiszpańskiego, króla tego kraju. Chciałbym przedstawić kilka faktów, które uczynią tą postać znacznie bardziej barwną w naszych oczach.

Jan Karol I znany jest najbardziej jako osoba, która zakończyła dyktaturę w Hiszpanii. A mogło być przecież zupełnie inaczej. Został przecież wybrany przez generała Franco jako jego następca, osoba, która miała zagwarantować nieprzerwane rządy dyktatury. Jednak Jan Karol I wybrał inną drogę dla siebie i dla Hiszpanii. Dwa dni po śmierci generała Franco w 1975 roku objął władzę i jednocześnie opowiedział się za demontażem całego systemy politycznego stworzonego przez generała Franco. Hiszpania wkroczyła na drogę demokracji. 15 czerwca 1977 roku odbywają się pierwsze demokratyczne wybory w Hiszpanii.

Duży test dla króla odbył się, gdy 23 lutego 1981 roku doszło do zamachu stanu; członkowie Guardia Civil zatrzymują członków parlamentu hiszpańskiego. Przewrót kończy się, gdy Król Jan Karol I ogłasza telewizyjne orędzie do narodu, nawołując do wsparcia demokratycznie wybranego rządu.

Jednakże jak przeczytamy w nieautoryzowanej biografii króla autorstwa Patricia Sverlo, zamach miał zostać zaplanowany przez Jan Karola I, miał to być specjalnie zaplanowany „słaby” przewrót, który miał zabezpieczyć rządzących przed „prawdziwym” silnym zamachem wojskowym, osłabić lewicową opozycję oraz zwiększyć popularność króla Jan Karola I Hiszpańskiego.

Inną wielką tajemnicą jest śmierć Alfonso – młodszego brata króla. Zgodnie z oficjalnym komunikatem do śmierci, Alfonso doszło, gdy czyścił on rewolwer, który nieszczęśliwie wypalił, trafiając go w głowę. Zgodnie jednak z słowami Josefina Carolo, służącej matki Karola, do wypadku doszło gdy Jan Karol skierował broń w stronę Alfonso i pociągnął za spust, nieświadomy faktu, że pistolet był załadowany. Kula zrykoszetowała od ściany trafiając Alfonso w twarz.


Inne ciekawostki z życia Jana Karola I hiszpańskiego



  • Jan Karol jest prawdziwym poliglotą: zna język hiszpański, angielski oraz francuski. Posługuje się również włoskim, portugalskim i katalońskim. Żałuje jednak że nie zna ojczystej mowy swojej żony – greckiego.

  • Znany jest z swoich motorowych podróży w przebraniu – co stanowi pożywkę dla legend i plotek wśród osób, które sądzą że spotkały króla Jana Karola na szosie w przebraniu.

  • Król jako zapalony żeglarz brał udział w 1972 roku w Olimpiadzie. Niestety nie zdobył żadnych medali.

  • Jan Karol jest zapalonym łowcą niedźwiedzi. Był już atakiem protestującym obrońców przyrody, gdy w 2004 zabił dziewiątkę niedźwiedzi  w Rumuni.

  • Pełny tytuł króla brzmi: Bożej łaski król Hiszpanii, Kastylii, Leónu, Aragonii, Sycylii, Neapolu, Jerozolimy, Portugalii, Nawarry, Grenady, Toledo, Walencji, Galicji, Majorki, Sewilli, Sardynii, Kordoby, Korsyki, Murcji, Jaén, Algarve, Algeciras, Gibraltaru, Wysp Kanaryjskich, Wschodnich i Zachodnich Indii oraz innych wysp i ziem na zachodnim brzegu Atlantyku, hrabia Barcelony, pan Biskajów i Moliny, książę Aten i Neopatrii, hrabia Roussillon i Cerdagne, margrabia Oristano i Goceano, arcyksiążę Austrii, książę Burgundii, Brabancji i Mediolanu, hrabia Habsburga, Flandrii, Tyrolu


Połączenia z Polską



  • Juan Carlos jest potomkiem króla Polski Stanisława Leszczyńskiego

  • W 2001 roku otrzymał Order Orła Białego.

sobota, 26 czerwca 2010

Rodzajnik Język Hiszpański

Rodzajnik – El Artículo Język Hiszpański

Rodzajnik Określony – Artículo Determinado


Rodzajnik określony jest częścią mowy, którą stawiamy przed rzeczownikiem. Rodzajnika określonego używamy gdy rzeczownik stojący przed rodzajnikiem, jest znany rozmówcy, był wcześniej wspomniany lub jest jedyny w swoim rodzaju. 


Rodzajnik Określony - Artículo Determinado

 

Liczba pojedyncza

Liczba mnoga

Rodzaj Męski

El

los

Rodzaj żeński

La

las

Rodzaj nijaki

Lo

 

Użycie rodzajnika określonego

Przed nazwiskiem – Le señora García no ha llegado – Pani García nie przyszła


Dni tygodnia – El lunes – poniedziałek


przy podawaniu wieku – los 23 años – w wieku 23 lat


Godziny – Es la una – jest pierwsza

Gdy wskazujemy lub opisujemy - El de barba est mi padre - mężczyzna z brodą to mój ojciec

Procenty – El trienta por ciento – trzydzieści procent


Więcej informacji na stronie rodzajnik - Język Hiszpański Online

piątek, 25 czerwca 2010

La Tomatina – pomidorowa bitwa w Hiszpanii

Obrzucanie się jedzeniem, a zwłaszcza tak popularną bronią jak pomidorami to nieśmiertelna, prostą, ale jakże fajną zabawa. Jednak dopiero Hiszpanie z miejscowości Buñol w Walencji doprowadzili obrzucanie się pomidorami do statusu święta i wielkiej atrakcji turystycznej.


Hiszpańska Zabawa La tomatonaCo roku w ostatnią środę sierpnie w czasie trwającej cały tydzień fiesty, tysiące turystów oraz mieszkańcy miasta zbierają się na placu w mieście aby stoczyć bitwę (tak bitwę – bo w La Tomatinie bierze udział ponad 30 000 tysięcy osób) na pomidory.


Każdy może wziąć w niej udział, tysiące ludzi przyjeżdża do położonego w Walencji miasteczka Buñol tylko specjalnie po to, aby wziąć udział w tym pomidorowym armagedonie..


Tak, więc niech nic ciebie nie powstrzymuje, bierz samouczek „Język Hiszpański Online”, jakieś rzeczy na zmianę i przyjeżdżaj do gorącej Hiszpanii.


Tomatina zaczyna się o 10 rano. Aby zabawa mogła się zacząć,  musi zostać zdjęta umieszczoną na szczycie słupa hiszpańska szynka. Żeby utrudnić wspinaczkę cały słup wysmarowany jest mydłem. Gdy wreszcie jakiś śmiałek zdejmie szynkę, armatni strzał daje znak do rozpoczęcie pomidorowej bitwy. Tysiące osób zaczynają obrzucać się  pomidorami. Po chwili wszyscy wyglądają jak pomalowane na czerwono taplające się w koncentracie pomidorowym zjawy. Ogromna ilość 125 ton pomidorów przelatuje w powietrzu, rozpryskuje się o ubrania i twarze  ludzi, chlupocze pod nogami i pokrywa pobliskie mury. Wszystko zaczyna przypominać pomidorowy sen Salvadora Dali. Niepowtarzalne zjawisko.


A wszystko zaczęło się tak niewinnie; gdy w 1945 pomiędzy kilkoma młodymi Hiszpanami biorącymi udział w procesji wywiązała się bójka. Na nieszczęście obok nich znajdował się stragan z pomidorami, który stanowił doskonałe źródło broni rzucanej.


W następnym roku uczestnicy procesji  przynieśli własne zaopatrzenie – pomidory z domu. I tak samo w następnym, a potem w następnym.


W latach 50 władze miasteczka próbowały zakazać La Tomatiny. Bezskutecznie – w 1957 roku poddają się i oficjalnie uznają La Tomatinę. Od tego czasu ta hiszpańska, pomidorowa zabawa cieszy się coraz większą sławą. Przyjeżdżają na nią ludzi z innych miasteczek, z całej Hiszpanii, aż wreszcie można spotkać pochodzących z każdego krańca świata, mówiących różnymi językami miłośników pomidorowej zabawy. 27 sierpnia 2002 hiszpańskie Ministerstwo Turystyki uznało Tomatinę za Święto o Międzynarodowym Walorze Turystycznym.

Hiszpański No hay problema! Poziom podstawowy

Program do nauki języka hiszpańskiego z rodziny SuperMemo.

 Chcecie nauczyć się jak najszybciej dużej ilości słówek w języku hiszpańskim?

Okładka Samouczek HiszpańskiegoA jak wiadomo – słówka to podstawa zrozumienia tekstu, filmu i rozmowy z Hiszpanem. Uważa się, że około 1000 słówek wystarczy, aby poprowadzić prostą rozmowę w języku hiszpańskim – a to oznacza, że: możemy wyjechać na wakacje do Hiszpanii; rozmawiać z naszym znajomym z Hiszpanii przez internet; a dla tych z nas, co pracują, oznacz to możliwość zabłyśnięcia, gdy przyjedzie delegacja.

Dlaczego polecam Supermemo – No hay problema?

Gdyż sam go używałem i widziałem efekty. Nauka hiszpańskiego staje się łatwiejsza i znacznie szybsza. Ze względu na użyty system powtórki słówek opartych na badaniach naukowych - dwóch polskich naukowców Akademii Medycznej w Poznaniu: dr Piotr Woźniak (biolog i informatyk) oraz dr Edward Jacek Gorzelańczyk (lekarz i biochemik, obecnie dr hab., profesor UKW w Bydgoszczy). Prowadzili oni badania nad zapamiętywaniem danych od 1985 roku. Na skutek tych badań opracowali system i zasady jak najszybszego i najłatwiejszego zapamiętywania informacji. Według autorów, dana ilość wiedzy może zostać przyswojona w czasie 10-50-krotnie krótszym niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod Wodniak zasad. Piotr Woźniak postanowił zastosować te zasady w praktyce i stworzył pierwszy program SuperMemo. Program ten rozwinął się w całą gałąź programów do nauki języków obcych. Programem do nauki hiszpańskiego opartym, na SuperMemo jest właśnie „Hiszpański No hay problema! Poziom podstawowy”.

Jakie zasady są wykorzystane w Hiszpański No hay problema!:

  • Podział danych na jak najmniejsze jednostki, dzięki czemu ułatwione jest zapamiętywanie.
  • Inteligentny system powtórek wykorzystujący badania naukowe nad tzw. krzywą zapamiętywania – program tak dobiera powtórki słówek hiszpańskich, aby przypominać słówko dokładnie w tym momencie, w którym je zapominasz. Dzięki czemu:
    • Oszczędzasz czas – nie musisz powtarzać informacji, które znasz – to właśnie tajemnica 10-50 krótszego czasu zapamiętywania w porównaniu z innymi sposobami
    • Dłużej zapamiętujesz – nie masz efektu zakuć, zdać, zapomnieć, nie zapominasz danych po naucę.
  • Najważniejsze informacje najpierw - zaczynie od nauki podstawowych wzrotów, wyrażeń i wyrazów, aby następnie przejść do bardziej skomplikowanych.
  • Wszystkie słówka zdania, wyrażenia czytane są przez „nativ speakera” dzięki czemu poznasz odpowiednią wymowę i szybciej zaczniesz mówić bez błędów w języku hiszpańskim.
  • Oprócz słówek, uczysz się także podstawowych zdań, zwrotów. Podane są przykłady zdań w języku hiszpańskim, dzięki temu poznajesz słówka w kontekście, uczysz gdzie i kiedy możesz je wykorzystać.

Oczywiście  No hay problema – Hiszpański to nie tylko słówka, w kursie znajdziesz także zasady gramatyki.

W skrócie – jest to jeden z najlepszych programów do nauki słówek z języka hiszpańskiego, oparty na badaniach naukowych system powtórek znacznie przyspiesza i ułatwia zapamiętywanie i naukę języka hiszpańskiego.

Dodaj do koszyka No hay problema poziom podstawowy 42,00zł

Dodaj do koszyka No hay problema wszystkie poziomy - podstawowy, średni, zaawansowany 118 zł  

 

Witaj na blogu Hiszpański Online

Znajdziesz tutaj informacje na temat nauki języka hiszpańskiego, gramatykę hiszpańską, recenzje książek o języku hiszpańskim, testy programów do nauki hiszpańskiego, porady jak uczyć się słówek hiszpańskich.